Przejdź do głównej zawartości

Walidacja w firmie farmaceutycznej

Farmacja to bardzo specyficzna dziedzina, która ma wiele właściwych jedynie sobie praw. Dlaczego tak jest? Czym jest GMP? Co powinien wiedzieć każdy farmaceuta?

Specyfika tworzenia, dystrybucji i magazynowania leków


Na wstępie trzeba powiedzieć, że leki wymagają zarówno od producenta, jak również od transportu oraz późniejszego przechowywania spełnienia dość wysokich standardów. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że że w przeciwnym wypadku lek straci swoje właściwości. Musi on być dobrze wytwarzany, przewożony, magazynowany.

Często już nawet najmniejsze odstępstwo od wymagań danego leku, spowoduje że będzie on niezdatny do użytku, choć na pozór tabletka wyglądać będzie przecież tak samo. I tu właśnie wchodzi GMP oraz zasady Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej. Po to, aby pacjent nie dostał niedziałającego leku.

Wymagania GMP

Do czego w zasadzie stosuje się GMP, czyli Dobra Praktyka Produkcyjna? Otóż w zasadzie do każdego aspektu wytwarzania i magazynowania leków. Wszelkie wymagania GMP dotyczą przede wszystkim sposobu wytwarzania leków oraz warunków, które one chcą. Ponadto jednak stawiane są wymagania pracownikom dotyczące głównie higieny, ochrony własnej, prowadzenia rzetelnej dokumentacji. Istnieją tu także pewne ogólne zasady postępowania, które pozwalają na eliminację czy też zauważenie w porę powstałych błędów, jak np. zapisywanie nawet najdrobniejszej informacji.

Walidacja farmacja

Drugim niezwykle ważnym pojęciem jest walidacja w farmacji. Tu mówiąc dość ogólnie dochodzi do oceny, czy zostały spełnione wszystkie postulaty GMP, czy lek naprawdę nadaje się już do użytku, czy był tak przechowywany i magazynowany na stanie apteki.

Szkolenia dla przedsiębiorców związanych z przemysłem farmaceutycznym

Jak widać - przemysł farmaceutyczny związany jest z tak wieloma restrykcjami. Jeśli na jego czele stanie świadomość nie umiejąca dobrze zarządzać ryzykiem, to że może się okazać, że dane przedsiębiorstwo upadnie już po jednej negatywnej walidacji. Dlatego niezbędne jest tutaj zarządzanie ryzykiem szkolenie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szkolenia personalne

Coraz częściej spotkać można ofertę szkoleniową w zakresie tzw. umiejętności miękkich. Co to takiego i czego tak na takich szkoleniach uczą? W przeciwieństwie do kompetencji twardych, takich jak np. znajomość języka obcego czy języka programowania, kompetencje miękkie są trudne do sprawdzenia i zmierzenia. Dotyczą one cech psychofizycznych oraz umiejętności interpersonalnych takich jak: komunikatywność, kreatywność, umiejętność pracy w zespole czy radzenie sobie ze stresem. Z kompetencjami miękkimi każdy człowiek się rodzi, co nie znaczy, że nie można ich ćwiczyć i rozwijać. W dzisiejszych czasach umiejętności miękkie są ważnym kryterium przy wyborze pracowników. Poza twardymi kwalifikacjami, popartymi dyplomami i certyfikatami to tylko te umiejętności są oceniane w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Oczywiście zależy to miejsca na które aplikujemy. Podobna tematyka: Szkolenie ze sprzedaży Zdolności interpersonalne są kluczowe w zawodzie handlowca, ale już w mniejszym stopniu np. dla prog

Jak zatrudniać pracowników

Aby proces rekrutacji nowego pracownika przebiegł pomyślnie, należy przede wszystkim jasno i tak określić, czym ta osoba zajmowała się zajmować oraz które są wymagania co do jej wykształcenia, umiejętności, doświadczenia zawodowego a czasem nawet bycia pewnych cech charakteru niezbędnych z punktu widzenia rekrutującego.