Przejdź do głównej zawartości

Gdzie możemy aktualizować wiedzę z przepisów kpa?

Nie ulega wątpliwości, że Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 roku - Kodeks postępowania administracyjnego jest najważniejszym aktem prawnym powszechnie obowiązującym, który reguluje kwestie związane z postępowaniem administracyjnym.

Warto dodać, że podstawowe informacje dotyczące postępowania administracyjnego powinien znać każdy, nie tylko ten kto działa w administracji publicznej. Stroną postępowania administracyjnego jest bowiem nie tylko organ administracji, ale także osoba prawna i osoba fizyczna.

Z całą pewnością dobrze byłoby znać zasady, na których składa się postępowanie administracyjne. Do najbardziej podstawowych zasad postępowania należy chociażby zasada dwuinstancyjności oraz zasada praworządności, zwana inaczej zasadą legalizmu.

Warto również byłoby zająć się okolicznościami, w jakich dochodzi do wznowienia postępowania administracyjnego. Przesłanką do wznowienia postępowania jest chociażby decyzja wydana przez niewłaściwy organ.


Interesujący temat: https://docze.pisz.pl/firmy-szkoleniowe

Wspomnieć należy także o tym, że przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego mają predyspozycję do zmieniania się. Z tego te powodu dobrze byłoby mieć udział w regularnie organizowanych szkoleniach i kursach, które ułatwią nam poznać nowe przepisy oraz zrozumieć, które z nich przestały już obowiązywać.

Kpa szkolenie czy szkolenie użytkowanie wieczyste będą z całą pewnością kursami, którymi powinni zająć się pracownicy administracji oraz zwykli obywatele. Dobrze byłoby zadbać o to, aby szkolenia oraz kursy zostały poprowadzone przez profesjonalistów.

Jedynie poprowadzenie kursu przez profesjonalistę gwarantuje nam skuteczność szkolenia. Nie podlega wątpliwości, że osoba prowadząca szkolenia powinna być świadoma zmian, jakie zachodzą w Kodeksie postępowania administracyjnego.

Warto zająć się ofertami szkoleń dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Szkolenia te są prowadzone na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, dlatego nie musimy obawiać się o to, że szkolenie zostanie poprowadzone w sposób odbiegający od przyjętych standardów.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szkolenia personalne

Coraz częściej spotkać można ofertę szkoleniową w zakresie tzw. umiejętności miękkich. Co to takiego i czego tak na takich szkoleniach uczą? W przeciwieństwie do kompetencji twardych, takich jak np. znajomość języka obcego czy języka programowania, kompetencje miękkie są trudne do sprawdzenia i zmierzenia. Dotyczą one cech psychofizycznych oraz umiejętności interpersonalnych takich jak: komunikatywność, kreatywność, umiejętność pracy w zespole czy radzenie sobie ze stresem. Z kompetencjami miękkimi każdy człowiek się rodzi, co nie znaczy, że nie można ich ćwiczyć i rozwijać. W dzisiejszych czasach umiejętności miękkie są ważnym kryterium przy wyborze pracowników. Poza twardymi kwalifikacjami, popartymi dyplomami i certyfikatami to tylko te umiejętności są oceniane w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Oczywiście zależy to miejsca na które aplikujemy. Podobna tematyka: Szkolenie ze sprzedaży Zdolności interpersonalne są kluczowe w zawodzie handlowca, ale już w mniejszym stopniu np. dla prog

Jak zatrudniać pracowników

Aby proces rekrutacji nowego pracownika przebiegł pomyślnie, należy przede wszystkim jasno i tak określić, czym ta osoba zajmowała się zajmować oraz które są wymagania co do jej wykształcenia, umiejętności, doświadczenia zawodowego a czasem nawet bycia pewnych cech charakteru niezbędnych z punktu widzenia rekrutującego.