Przejdź do głównej zawartości

Szkolenia z zarządzania Agile

Zarządzanie poprzez zasady agile przynosi wiele korzyści firmom uczestniczącym w różnych sektorach, takich jak IT, HR, komunikacja, produkcja i wiele innych.

Korzyści te płyną zwykle z uwydatnionej elastyczności pracowników – a także przyjęciu, że komunikacja jest niezwykle ważniejsza, niż narzędzia oraz metody przyjęte do realizacji projektu.

Zarządzanie poprzez zasady agile polega na wprowadzeniu elastyczności w życiach pracowników. Mniejsza kontrola dotyczy działania poszczególnych pracowników, jednak bardziej składa się na terminowe wywiązywanie się ze swoich obowiązków.

O ile agile jest raczej filozofią postępowania w zarządzaniu projektami, o tyle jest wiele metod pozwalających na zrobicie tych założeń w drodze organizacji zespołu a także dopasowania odpowiednich do metody narzędzi.

Agile szkolenia jako metodę zarządzania zwinnego wymieniają dla przykładu scrum. Scrum pozwala na podział obowiązków projektowych między developerów, Scrum mastera oraz product ownera.

Szkolenia Scrum developer instruują developerów, jak w sposób świadomy wykonywać obowiązki przypisane do tej roli, jak raportować Scrum masterowi o problemach, których developerzy sami w stanie nie są rozwiązać i jak przedstawiać się z product ownerem w sprawie najnowszych ustaleń z klientem.

Szkolenie Scrum master pozwala zapoznać się z obowiązkami takimi jak rozwiązywanie problemów projektowych na wyższym szczeblu organizacyjnym, a także przeprowadzanie spotkań scrumowych. Szkolenia Scrum product owner uczą asertywności, decyzyjności oraz technik komunikacyjnych, które pozwolą na uzyskanie konsensusu między klientem a resztą zespołu.

Nie wystarczy tylko znać się teoretycznie na zasadach agile. Właściwe wdrożenie zasad zwinnych może chwilę zająć. Warto jest zastanowić się nad zatrudnieniem odpowiedniego specjalisty od zespołów zwinnych, który pomoże dostrzec najczęściej popełniane błędy lub dopasuje metodę zwinną do projektu.


Podobna tematyka: Agile i Scrum - szkolenia


Znaczna skuteczność metodologii zwinnych przemawia za jej zastosowaniem w różnego rodzaju projektach – dzięki dobrze dobranej metodzie można zagwarantować sobie sukces projektowy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szkolenia personalne

Coraz częściej spotkać można ofertę szkoleniową w zakresie tzw. umiejętności miękkich. Co to takiego i czego tak na takich szkoleniach uczą? W przeciwieństwie do kompetencji twardych, takich jak np. znajomość języka obcego czy języka programowania, kompetencje miękkie są trudne do sprawdzenia i zmierzenia. Dotyczą one cech psychofizycznych oraz umiejętności interpersonalnych takich jak: komunikatywność, kreatywność, umiejętność pracy w zespole czy radzenie sobie ze stresem. Z kompetencjami miękkimi każdy człowiek się rodzi, co nie znaczy, że nie można ich ćwiczyć i rozwijać. W dzisiejszych czasach umiejętności miękkie są ważnym kryterium przy wyborze pracowników. Poza twardymi kwalifikacjami, popartymi dyplomami i certyfikatami to tylko te umiejętności są oceniane w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Oczywiście zależy to miejsca na które aplikujemy. Podobna tematyka: Szkolenie ze sprzedaży Zdolności interpersonalne są kluczowe w zawodzie handlowca, ale już w mniejszym stopniu np. dla prog

Jak zatrudniać pracowników

Aby proces rekrutacji nowego pracownika przebiegł pomyślnie, należy przede wszystkim jasno i tak określić, czym ta osoba zajmowała się zajmować oraz które są wymagania co do jej wykształcenia, umiejętności, doświadczenia zawodowego a czasem nawet bycia pewnych cech charakteru niezbędnych z punktu widzenia rekrutującego.