Przejdź do głównej zawartości

Czy warto inwestować w naukę zwinnych metodyk?

Zwinne zarządzanie stoi się coraz popularniejsze na całym świecie, nie tylko w branży IT. To, co przemawia za wyborem tej metodologii zarządzania, to przede wszystkim nastawienie na elastyczność pracowników, nowoczesna organizacja całego świata oraz usprawniona komunikacja z klientem, która stoi się kluczem do sukcesu i pomyślnej realizacji projektu.

Agile szkolenia pozwalają zapoznać się, jak poprawnie zastosować zwinne zarządzanie w projekcie. Pozwalają przede wszystkim na nauczenie się z różnymi wariantami stosowanymi w innego rodzaju projektach. Zwinne zarządzanie może przybrać wiele osobie w zależności od rodzaju projektu, jego specyfiki, wymagań, a także – okresu trwania.

Czy warto inwestować w naukę zwinnych metodyk? Na pewno zależy to z tego, w której firmie pracujemy i jakiego rodzaju projekty wykonujemy. Część z projektów nie będzie pasowała w żaden sposób pod metodologię zwinnego zarządzania.

Z kolei, ponieważ coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie takiego modelu zarządzania, wiedza w tym przedmiocie nie zaszkodzi. W najgorszym przypadku w zespole będzie możliwe zastosowanie pewnych elementów zaczerpniętych z metodologii agile w celu usprawnienia pracy całego zespołu.

Szkolenie scrum przekazuje informacje na temat jednej z metod, których zadaniem jest wspieranie procesów zarządzania zwinnego. Na tego typu szkoleniach przedstawiane są pojęcia spotkań scrumowych, jak i specyfiki ich organizacji oraz przeprowadzania. Wyjaśniane są także cele codziennych spotkań scrumowych.

Szkolenia scrum developer, szkolenia scrum master czy szkolenia scrum product owner to sposoby dedykowane jednostkom, które zajmą się wykonywaniem swojej pozycji w zespole. Warto jest tak zapoznać się z przebiegiem pracy każdej tej roli, by zrozumieć zarówno przywileje, jak również prawa oraz obowiązki czy ograniczenia wynikające z niej.


Zobacz związane z tym artykuły: https://cewop.org.pl/


Inwestycja w naukę zwinnych metodyk może ujawnić się strzałem w dziesiątkę. Nawet jeśli obecnie nasza firma nie wprowadza zwinnego zarządzania do projektów, niebawem może wykazać się, że zmieni zdanie i to taka wiedza przyda się nam już na początku.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szkolenia personalne

Coraz częściej spotkać można ofertę szkoleniową w zakresie tzw. umiejętności miękkich. Co to takiego i czego tak na takich szkoleniach uczą? W przeciwieństwie do kompetencji twardych, takich jak np. znajomość języka obcego czy języka programowania, kompetencje miękkie są trudne do sprawdzenia i zmierzenia. Dotyczą one cech psychofizycznych oraz umiejętności interpersonalnych takich jak: komunikatywność, kreatywność, umiejętność pracy w zespole czy radzenie sobie ze stresem. Z kompetencjami miękkimi każdy człowiek się rodzi, co nie znaczy, że nie można ich ćwiczyć i rozwijać. W dzisiejszych czasach umiejętności miękkie są ważnym kryterium przy wyborze pracowników. Poza twardymi kwalifikacjami, popartymi dyplomami i certyfikatami to tylko te umiejętności są oceniane w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Oczywiście zależy to miejsca na które aplikujemy. Podobna tematyka: Szkolenie ze sprzedaży Zdolności interpersonalne są kluczowe w zawodzie handlowca, ale już w mniejszym stopniu np. dla prog

Jak zatrudniać pracowników

Aby proces rekrutacji nowego pracownika przebiegł pomyślnie, należy przede wszystkim jasno i tak określić, czym ta osoba zajmowała się zajmować oraz które są wymagania co do jej wykształcenia, umiejętności, doświadczenia zawodowego a czasem nawet bycia pewnych cech charakteru niezbędnych z punktu widzenia rekrutującego.