Przejdź do głównej zawartości

Jaka jest historia powstania scrum?


Nowoczesne metodyki zarządzania rzuciły zupełnie nieznane wcześniej światło na kwestie związane z wytwarzaniem oprogramowania. Każdy, kto by chciał się na ten temat dowiedzieć czegoś więcej powinien wybrać się na scrum szkolenie.

Można tam poznać nie tylko szczegółowe zasady, na których opiera się ten framework, lecz także dowiedzieć się, w jakich okolicznościach powstawał i co było kluczową kwestią, która zapoczątkowała jego przyspieszony rozwój.

Baza szkoleń - z czego korzystać?

Jeszcze do niedawna, przynajmniej część osób jak ognia unikała tematu zwinnego zarządzania i pozostawała przy tradycyjnych metodach zarządzania. Przeważnie człowiek unika wprowadzania nowych rozwiązań, jeżeli ich nie zna. Wszystko co nie do końca znane, wzbudza bowiem strach. Chcąc lepiej poznać to, w jaki sposób działają zwinne metodyki zarządzania, warto wybrać się na specjalistyczne kursy.

Oferta jest niezwykle ciekawa - znajdzie się i coś dla osób raczkujących w temacie, jak i dla tych, którzy mają już jakąś wiedzę na ten temat. Najciekawsze szkolenia oscylujące w obszarze tematyki zwinnych metod zarządzania to między innymi szkolenia scrum master, szkolenie scrum developer, szkolenia scrum product owner.


Inne artykuły o tej tematyce: http://tiny.cc/kiedy-zatrudnic-agile




Jak powstał Scrum i do czego jest wykorzystywany?

Historia scruma jest stosunkowo krótka. Można przyjąć, iż pierwsze prace nad nim rozpoczęły się pod koniec ubiegłego stulecia, jednak dopiero po powstaniu manifestu Agile przybrały określony kształt.

Scrum to nic innego jak framework do zarządzania projektami. Wykorzystywany jest bardzo często przy projektowaniu programowania. Jest to bardzo specyficzna dziedzina, w której już jakiś czas temu przestały się sprawdzać tradycyjne metody zarządzania.

Implementacja scruma do własnej firmy może przynieść wiele korzyści. Jednak by się tak stało, należy pomyśleć o przeszkoleniu wszystkich pracowników, którzy będą mieli być członkami zespołu projektowego. Jest to dosyć specyficzne środowisko pracy o nieco odmiennych założeniach, niż te znane do tej pory.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szkolenia personalne

Coraz częściej spotkać można ofertę szkoleniową w zakresie tzw. umiejętności miękkich. Co to takiego i czego tak na takich szkoleniach uczą? W przeciwieństwie do kompetencji twardych, takich jak np. znajomość języka obcego czy języka programowania, kompetencje miękkie są trudne do sprawdzenia i zmierzenia. Dotyczą one cech psychofizycznych oraz umiejętności interpersonalnych takich jak: komunikatywność, kreatywność, umiejętność pracy w zespole czy radzenie sobie ze stresem. Z kompetencjami miękkimi każdy człowiek się rodzi, co nie znaczy, że nie można ich ćwiczyć i rozwijać. W dzisiejszych czasach umiejętności miękkie są ważnym kryterium przy wyborze pracowników. Poza twardymi kwalifikacjami, popartymi dyplomami i certyfikatami to tylko te umiejętności są oceniane w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Oczywiście zależy to miejsca na które aplikujemy. Podobna tematyka: Szkolenie ze sprzedaży Zdolności interpersonalne są kluczowe w zawodzie handlowca, ale już w mniejszym stopniu np. dla prog

Jak zatrudniać pracowników

Aby proces rekrutacji nowego pracownika przebiegł pomyślnie, należy przede wszystkim jasno i tak określić, czym ta osoba zajmowała się zajmować oraz które są wymagania co do jej wykształcenia, umiejętności, doświadczenia zawodowego a czasem nawet bycia pewnych cech charakteru niezbędnych z punktu widzenia rekrutującego.